REGIONÁLNA EXKURZIA

Poznať a vážiť si svojich predkov s ich posolstvom, ktoré nám tu zanechali, azda najviac poskytuje priamy kontakt s nimi prostredníctvom aktivít rôzneho druhu. Preto sme sa aj my, žiaci a učitelia  zo ZŠ na Ul. Vajanského, vybrali v rámci predmetu regionálna výchova, putovať, hľadať a spoznávať miesta, s ktorými sa neodmysliteľne spája minulosť nášho regiónu. Novohrad nezaostáva za ostatnými vychýrenými miestami v rámci Slovenska, je tu po čom bádať a siahať. Mnohokrát ani nevieme, koľké bohatstvo sa nachádza v našom najbližšom okolí.

Naše putovanie za históriou sa začalo v Políchne, kde starosta obce po kúskoch skladá stopy po našich predkoch, po významnej rodáčke Božene Slančíkovej Timrave. Napriek jeho úsiliu je to veľmi náročné, preto mu patrí obdiv a veľkávďaka.

Ábelová tiež nasleduje svojich susedov. Za povšimnutie určite stojí zrekonštruovanie múru s pamätnými tabuľami rodákov  Ábelovej Samuela Mikovíniho (1700-1750) – kartografa a Jána Šalamúna Petiana (1799-1855) – ornitológa.  Veľká vďaka ľuďom, ktorým nie je ľahostajné zanikanie historických odkazov.

Ďalej naša cesta viedla na Budinú, kde  nám starosta obce Marian Čerpák  pri pomníku 19 obetiam 2.sv.vojny priblížil krušné chvíle týchto pohnutých čias. Z Budinej sme pokračovali do Divína, obce s historickými pamiatkami, ktoré nám môžu iní len závidieť. Pod majestátnym hradom je čo obdivovať. S Danou Markovou a Nikoletou Kovácsovou sme sa ponorili do minulosti novozrekonštruovaného kaštieľa, potom sme vystúpili na zrúcaniny hradu, ktorého obrysy sa tiež postupne odkrývajú.

Plní zážitkov, nových poznatkov, skúseností, stretnutí so zaujímavými ľuďmi, sme sa vracali domov. Sme presvedčení, že  poznávanie histórie prostredníctvom zážitkového učenia v nás zanecháva trvalé spomienky.

PK UMaK               PaedDr. B. Banašová, Mgr. Ľ. Lacová, Mgr. Z. Goljanová    foto