POHYB MYSLE AJ TELA

Školský rok 2016/2017 je Rokom čitateľskej gramotnosti a nesie sa pod heslom„Myslenie je pohyb.“

Pokles úrovne čitateľskej gramotnosti  vedie k ľahostajnosti voči čítaniu a knihám. Ministerstvo školstva vychádza z idey, že čítanie je pohyb myšlienok a jeho rozvoj je spojený aj s pohybom tela. Športové aktivity nepredstavujú iba pohyb s jeho pozitívnymi účinkami na telesný rozvoj a zdravie. Šport prispieva aj k prekonávaniu pohodlnosti, a teda k budovaniu vytrvalosti, cieľavedomosti, sústredenosti. Rovnako aj čítanie si vyžaduje „tréning“, pravidelnosť, sústredenosť, pozornosť a koncentráciu.

Poslaním školských knižníc je popri poskytovaní knižnično-informačných služieb aj organizácia vzdelávacích a kultúrno-spoločenských podujatí pre svojich používateľov. Na podporu zvyšovania informačnej gramotnosti a čitateľskej kultúry žiakov môžu využívať rôzne formy a metódy individuálnej alebo kolektívnej práce.

Pedagógovia i žiaci zo Základnej školy na Vajanského ulici  v Lučenci  si plne uvedomujúdané skutočnosti. Pokúsili sa preto zorganizovať týždeň, v ktorom podľa odporúčaní Ministerstva školstva spojili POHYB MYŠLIENOK S POHYBOM TELA.“

Odmalička nás formuje a svojím správaním usmerňuje rodina, škola , kamaráti, spolužiaci či iní dospelí ľudia, s ktorými prichádzame do kontaktu. Na škole venujeme pozornosť formovaniu žiakov od najmenších prváčikov. Pani riaditeľka Ľudmila Lacová spolu so „školskou knihovníčkou“ Katarínou Gubovičovou slávnostne pasovali žiakov prvých ročníkov za čitateľov školskej knižnice. Nové čitateľské preukazy hneď poslúžili pre vypožičanie kníh, v ktorých zvedavé oči prvákovso záujmom hľadali prvé písmenká, slabiky, slová,....

V knižnici sa organizoval vedomostný kvíz pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov. Celotýždenne mohli žiaci tvoriť svoje vlastné prvotiny v podobe komiksov , kde si mohli rozvíjať fantáziu, predstavivosť, slovnú zásobu, hlasné čítanie i tvorivé písanie.

Okrem pohybu myšlienok sme rozpohybovali aj naše telá. V pondelok sme zorganizovali pre malých aj veľkých skokanov súťaž v preskoku cez švihadlo. Takto športovo naladení žiaci pokračovali v utorok krásnou hudbou a pohybom vo veľkej telocvični. Očarila ich zumba.

Okrem poukázania na potrebu aktívneho športu a pohybových aktivít pre deti sme zorganizovali súťaž o návrh na zdravú desiatu. Žiaci si navzájom odovzdávali vedomosti a poznatky o tom, ako pomôcť k lepším študijným výkonom pomocou vhodnej stravy.

Pedagógovia i žiaci si sľúbili, že nielen tento týždeň, ale aj nastávajúce týždne budú pokračovať v rozvíjaní čitateľskej gramotnosti nielen na vyučovaní slovenského jazyka a literatúry ale aj návštevou knižníc, spolu s priateľom človeka – „KNIHOU.“

Keď mám peknú knižku v ruke hoci neveľkú ,
je to, akoby som stretla dobrú priateľku.
Kadečo mi vyrozpráva,čo ja nepoznám,
zavedie ma do ďaleka,hore ku hviezdam.
Keď mi večer začne sníček lietať pri líci,
ja zaspávam v postieľočke,knižka v knižnici.

Stanislava Líšková

fotky