MURGAŠOVE DNI V LUČENCI

Chuť do práce a vôľa získania mnohých inšpiračných nápadov nechýbala  fyzikárom na 7. Murgašových dňoch, ktoré prebiehali opäť na ZŠ Vajanského v Lučenci. Tridsať  fyzikárov z rôznych kútov Slovenska načúvali Murgašovým slovám „Počujete ma, počujete ma niekto?“

Pani Klára Velmovská z UK Bratislavy, vo svojom príspevku „Metodika fyziky v 6. ročníku“ predviedla pokusy s kvapalinami a plynmi. Vyčarila z kvapalín dúhu, vystrelila raketu s natlačeným vzduchom, skúmala správanie sa telies vo vode. Zoznámila nás s metodikou učebnice pre 6. ročník, ktorej je aj autorkou.

Pán Peter Horváth z UK Bratislavy vytvoril pomocou optického hranola , dataprojektora a Meotaru nádhernú dúhu. Spolu s nami skladal ďalekohľady a   a pomocou spojky overoval vlastnosti obrazu vytvoreného spojkou.

Pani Viera Lapitková z UK Bratislavy vytvorila podtlaky s rôznymi plynmi pomocou priepustnej látky a využila pri pokusoch héliovú bombu.

Pani Iveta Papcunová so svojimi žiakmi nás zaviedla prostredníctvom žiakov do sveta kvapalín a plynov, ale aj akustiky. Žiaci s radosťou predvádzali pokusy aj pred svojimi spolužiakmi.

Pani Ľubica Morková zo ZŠ Vajanského predviedla pokusy so študentami súkromného gymnázia v Lučenci. Študenti predviedli fyzikálne pokusy z oblasti medicíny, geografie, biológie aj chémie. So zanietením merali silu magnetov, hrali tenis s bublinami, vytvárali levitujúce telesá, rozsvecovali pomocou elektromagnetických polí žiarovky a prečerpávali vodu rôznymi čerpadlami.

Srdečná vďaka patrí všetkým účastníkom 7. Murgašových dní najmä vedeniu školy a JSMF v Bratislave.

Účastníci Murgašových dní     foto