NAŠI ÔSMACI ZDOBILI KRASLICE

Žiaci ôsmich ročníkov s vyučujúcimi regionálnej výchovy sa dňa 4.4.2016 v Novohradskej izbe oboznámili a vyskúšali si znovuobjavenú tradičnú ornamentiku zdobenia kraslíc z Polichna, ktorá pochádza zo 17. storočia. Výnimočné ornamenty zdokumentoval v roku 1954 aj etnograf Adam Pranda. Pracovníčka Novohradského múzea a galérie v Lučenci p. Mázorová prezentovala zdobenie kraslíc, ktorá predstavuje jednoduché geometrické a rastlinné motívy, ktorými ľud vyjadroval svoje väzby k prírode a spôsobu života.   V minulosti sa využívala technika leptania octom alebo šťavy z kyslej kapusty za pomoci drievka či zápalky. Vajíčko bolo zafarbené v odvare z cibuľovej šupky. Takto ozdobené vajíčko slúžilo ako osobný dar a súčasť Veľkonočných sviatkov. Zdobenie kraslíc žiakov zaujalo a obohatilo ich o nové vedomosti a zručnosti.

PK UMaK                                      Mgr. Ľ. Lacová, PaedDr. B. Banašová, Mgr. Z. Goljanová