SVETOVÝ METEOROLOGICKÝ DEŇ

Pri príležitosti Svetového meteorologického dňa a Svetového dňa vody sa rozhodol SHMÚ v piatok 18. marca privítať verejnosť vo svojom regionálnom pracovisku v Banskej Bystrici.

Naša škola prvýkrát využila túto možnosť , keď žiaci piatych ročníkov navštívili brány  slovenského hydrometeorologického ústavu . Počas exkurzie mohli žiaci vidieť praktické ukážky práce hydrológov, meteorológov a klimatológov. Mohli si vyskúšať  napr. meranie teploty pôdy, prietoku vody, ako sa vytvára predpoveď počasia. Žiaci svoje dojmy spracovali v podobe správ a prezentácií, ktoré budú uverejnené v školskom časopise Bzučoviny a budú využité na hodinách slovenského jazyka, geografie a neskôr na hodinách fyziky.  Exkurziu  hodnotili pozitívne a tešia sa na podobné aktivity v budúcnosti.

Niekoľko konkrétnych postrehov: „ Dostali sme diplomy za výborné výkony pri fúkaní do hydrometrickej vrtuľky.“ ( D. Dančová,5 .C )

„ Hovorili nám zaujímavé veci napr. ako merajú prašnosť vo vzduchu, meranie prúdu vody pomocou lodiek v malých vodách a pomocou turbín vo veľkých a rýchlych vodách. “ ( S. Fačka, 5 .A )

Mgr. Iveta Papcunová,  Mgr. Bronislava Gulánová, Mgr. Miroslav Paľaga      fotky