REGIONÁLNA KONFERENCIA: DOLNÁ ZEM A NOVOHRAD

Dňa 1. októbra 2015 sa v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci konala regionálna konferencia k projektu Dolná zem a región Novohrad. Za našu školu sa zúčastnila riaditeľka školy Mgr. Ľ. Lacová, za PK Umenie a kultúra PaedDr. B. Banašová a PK Dejepis Mgr. K. Szökeová. Konferenciu otvorila riaditeľka NMaG v Lučenci Mgr. I. Kaczarová. S cieľmi a informáciami o projekte oboznámila prítomných autorka projketu Mgr. E. Mázorová.

V ďalšej časti vystúpil odborný garant projektu Prof. PhDr. J. Botík DrSC. A ďalší odborníci k danej téme: Ing. J. Jančovič, Mgr. Art. M. Sklabinská, Doc. PaedDr. M. Kmeť PhD., PhDr. Z. Drugová a Mgr. S. Polónyová.

Konferencia bola mimoriadne zaujímavá, obohatila nás o nové poznatky o dolnozemských Slovákoch, cestách Slovákov z Novohradskej stolice za chlebom a slobodou na územie dnešného Maďarska, Rumunska, Srbska, Slovákoch v srbskej Vojvodine. Zaujímavou témou bol aj folklór a folklorizmus Dolnej Zeme, Matica slovenská v Srbsku a Povojnová reemigrácia Slovákov do starej vlasti.   fotky ...

PK UMaK         PaedDr. Beata Banašová